آیا لیزر بطور قطعی کک و مک صورت را درمان می کند؟

لیزر درمانی کک و مک صورت
0

هر ضایعه‌ پوستی که با افزایش رنگدانه همراه شود، لکه پوستی نام دارد و شایع‌ترین لکه های پوستی، کک و مک صورت هستند. علاوه بر این، لکه های ناشی از بارداری، ماه گرفتگی و جای جوش نیز در دسته‌بندی لکه های پوستی قرار می‌گیرند. برای مطالعه بیشتر در زمینه مکانیزم ایجاد لکه پوستی می توانید مقاله “علت لک صورت چیست؟” را بخوانید.

افرادی که می خواهند کک و مک صورت را از بین ببرند باید از پزشک متخصص پوست کمک بگیرند زیرا درمان باید با توجه به نوع پوست فرد و لکه پوستی صورت بگیرد. لازم به ذکر است که آن دسته از لکه های پوستی که روی لایه سطحی پوست قرار دارند، راحت تر درمان می‌شوند اما لکه های پوستی که در لایه عمقی پوست قرار دارند، به آسانی درمان نمی‌شوند. البته برخی افراد هم هر دو نوع لکه های پوستی را با هم دارند.

در واقع علت کک و مک صورت افزایش رنگدانه سازی سلول های ملانوسیت پوست است و عوامل محرکی مثل نور آفتاب، نوع پوست و ژنتیک باعث این فرآیند می شوند. برای مثال پوست های روشن بسیار به نور حساس هستند و به همین خاطر در پوست پسر بچه ها و دختر بچه های اروپایی کک و مک صورت زیاد دیده می شود . همچنین تغییرات هورمونی دوران بلوغ یا دوران بارداری، استرس و بی خوابی هم در بروز کک و مک صورت تاثیر دارند.

کرم های ضدلک با ترکیبات مختلفی که دارند، می‌توانند علاوه بر لایه‌برداری باعث کاهش ملانین شوند و کک و مک صورت را از بین ببرند ولی اگر لکه های پوستی با کرم های ضدلک درمان نشوند، باید از روش‌های دیگری برای از بین بردن آنها بهره گرفت. یکی از روش های بسیار خوب برای از بین بردن کک و مک صورت که توسط پزشک متخصص پوست انجام می شود، لیزر درمانی است.

در ویدیو زیر دکتر علیخانی متخصص پوست، مو و زیبایی درباره ی نحوه ی درمان لکه های پوستی با لیزر توضیح می دهند.

  • حتما تماشا کنید: درمان لکه های پوستی با لیزر

 

لیزرهای متعددی برای درمان کک و مک صورت ساخته شده است که تقریبا عملکردهایی مشابه یکدیگر دارند. به عنوان مثال اگر طول موج تقویت شده ۵۳۲ نانومتر بر روی کک و مک صورت تابیده شود، بر روی ملانوسیت ها یا سلول های رنگ دانه ساز اثر میکند و باعث کاهش رنگدانه سازی میشود.

حال با توجه به توضیحات فوق آیا لیزر بطور قطعی کک و مک صورت را درمان می کند؟ پاسخ روشن است هم آری و هم خیر .

کک و مک صورت را می شود با لیزر به طور موقت از بین برد ولی برای اینکه همیشه کک و مک صورت را از بین ببریم، بستگی به نوع پوست، ژنتیک و خصوصا محافظت از پوست در برابر نور آفتاب دارد و اگر بطور صحیح از ضدآفتاب استفاده شود یعنی نیم ساعت قبل از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب به مقدار کافی از ضدآفتاب بر روی پوست استفاده کنیم و بطور مرتب هر سه ساعت یکبار تمدید کنیم، می توان گفت که با لیزر درمانی حداقل به مدت نسبتا طولانی از بروز مجدد کک و مک صورت جلوگیری می شود. خصوصا اگر بعد از لیزر علاوه بر مصرف صحیح و منظم ضد آفتاب، شب ها به مدت سه ماه از محصولات ضد لک و روشن کننده (با تجویز پزشک متخصص بر حسب نوع پوست و در نظر گرفتن سایر موارد) استفاده شود، احتمال بروز مجدد کک و مک صورت بسیار کاهش خواهد یافت. در تصویر زیر می توانید نمونه ای از نتیجه لیزر درمانی برای برطرف کردن کک و مک صورت با رعایت موارد فوق را تماشا کنید.

لیزر درمانی کک و مک صورت
لیزر درمانی کک و مک صورت

 

با در نظر گرفتن تمامی موارد فوق، لیزر درمانی بهترین روش برای برداشتن یا از بین بردن کک و مک صورت است زیرا لیزر مخصوص درمان کک و مک صورت کاملا بی عارضه است البته درصورتی که از دستگاه های خوب و معتبر استفاده شود و مهم تر از همه مهارت و تجربه کافی پزشک متخصص در این زمینه است که اهمیت دارد.

نکته مهم در مورد لیزر درمانی کک و مک صورت و سایر لکه های پوستی این است که در جلسه اول تست درمانی انجام شود. یعنی یک منطقه از صورت که دچار لکه پوستی هست با انرژی های متفاوت لیزر شود و درصورتی که بعد از یک ماه نتیجه لیزر رضایت بخش بود، سایر مناطق مبتلا هم لیزر شود و نهایتا تعداد جلسات لازم برای لیزر درمانی موثر دو تا سه جلسه در هر ماه می باشد.

  • منابع

www.drrazi.parsiblog.com

www.aparat.com