آیا پوستهای دارای آکنه نیاز به مرطوب کننده دارند؟

0

 

 

 

 

طبق تحقیقات انجام شده متخصصین پوست بر روی افراد دارای آکنه استفاده روزانه از یک کرم مرطوب کننده از ضروریات مراقبت از پوستشان می باشد. این مقاله نگاه مختصری دارد به تعریف آکنه،و سپس به موضوع اصلی می پردازد که : آیا پوستهای دارای آکنه نیاز به مرطوب کننده دارند؟ چه نوع مرطوب کننده ای برای پوستهای دارای آکنه مناسب است؟ مرطوب کننده های فاقد چربی چه ویژه گی هایی دارند؟ مرطوب کننده ها ی oil free (فاقد چربی) از چه موادی تشکیل شده اند؟ و استفاده از مرطوب کننده های فاقد چربی آیا به پوستهای دارای آکنه در روند درمانی شان کمک خواهد کرد یا خیر؟
ابتدا تعریف آکنه و دلایل بروز آن :

آکنه چیست و چه پوستی مستعد آکنه است ؟

در واقع آکنه(جوش) یک بیماری التهابی پوستی است که بیشتر در صورت، گردن، پشت و سینه دیده می شود. دوران بلوغ که غدد چربی فعال تر هستند زمان بروز این بیماری است؛ پس بیشتر افرادی که به آکنه (جوش) مبتلا می شوند دارای پوست چرب هستند.

پوست چرب دارای منافذ باز فراوانی است ودر بیشتر مواقع به دلیل لایه چربی که بر روی پوست دیده می شود براق به نظر می آید. اگرچه پوستهای چرب دیرتر دچار چین و چروک می شوند ولی گرد و غبار را زودتر به خود جذب می کنند در نتیجه زودتر هم کثیف می شوند و گاهی لازم است در طول روز چندین بار تمیز شوند.

دلایل بروز آکنه و روش های درمان آن چیست ؟

زمانی که فولیکول های مو با چربی و سلولهای مرده پوست پر شود آکنه(جوش) بوجود می آید. در دوران بلوغ به خاطر ترشح بیش از اندازه غدد چربی که به دلیل افزایش هورمون های جنسی مردانه (آندروژن ها) در پسران و دختران اتفاق می افتد؛ آکنه( جوش) بروز می کند.
آکنه بیماری خطرناکی نیست ولی می تواند به شدت ناخوشایند باشد تا جایی که اعتماد به نفس فرد را متزلزل خواهد کرد. بنابراین بیشتر افراد دارای آکنه تمایل به درمان این بیماری دارند و در اولین فرصت به پزشک متخصص پوست مراجعه می کنند.

روش های متفاوتی برای درمان آکنه(جوش) وجود دارد که می توان به استفاده از پن ها، صابون ها، ژل های شستشوی صورت و یا فوم های شوینده صورت اشاره کرد.

روشی دیگر استفاده از آنتی بیوتیک های موضعی و یا خوراکی است که با تشخیص پزشک تجویز می شود. یکی دیگر از روش های معمول و مرسوم در درمان آکنه استفاده از داروهای ضدآکنه قوی است که به “رو-آکوتان” یا ” آکوتان” معروف است.

طبیعتا همه روشهای درمانی علاوه بر بهبودی که برایمان به ارمغان می آورند متاسفانه دارای عوارض جانبیی هم هستند. خشکی بیش از حد پوست یکی از عوارض معمول استفاده از روشهای بالا به خصوص مصرف داروی ضدآکنه قوی است.

ولی جای نگرانی نیست؛ پزشکان متخصص پوست و مو برای این عارضه راه حل مناسبی را در نظر گرفته اند و آن استفاده از کرم مرطوب کننده مناسب پوستهای دارای آکنه است.

تنها سوال این است که چه نوع مرطوب کننده ای مناسب است و این مرطوب کننده ها باید چه ویژه گی هایی داشته باشند؟ در ادامه به پاسخ هر کدام از این سوال ها می پردازیم .

 

چه نوع مرطوب کننده ای مناسب پوستهای دارای آکنه است؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید بدانیم که مهمترین ویژگی یک کرم مرطوب کننده پوستهای دارای آکنه ” غیر جوش زا ( oilfree) ” بودن آن است .

در واقع کرم های مرطوب کننده مناسب پوست چرب به دو دسته تقسیم می شوند. مرطوب کننده هایی که بر پایه آب هستند و مرطوب کننده هایی که بر پایه کرمی هستند.

مرطوب کننده های پایه ی آبی بسیار سبک اند و بیشتر برای افرادی که احساس خشکی پوست دارند استفاده می شود؛ اما مرطوب کننده های ” فاقد چربی غیر جوش زا ” با پایه ی کرمی مناسب افرادی است که تحت درمان آکنه هستند و آکوتان مصرف می کنند و یا افرادی که به طور ذاتی پوستهای بسیار بسیار خشک و مستعد آکنه دارند استفاده می شود.

کرم مرطوب کننده ای که بتوانیم برای پوستهای دارای آکنه استفاده کنیم باید این چند ویژگی را داشته باشد:

1- جوش زا نباشد . یعنی استفاده از آن باعث آکنه( جوش) نشود.
2- مدت زمان بیشتری رطوبت و آب را در پوست نگه دارد.
3- به از بین بردن التهابات پوست کمک کند.

طبیعتا با توجه به عوارض ناشی از درمان آکنه، در طول درمان و یا حتی بعد از آن برای داشتن پوستی شاداب و شفاف نیاز به یک مرطوب کننده مناسب خواهیم داشت که برای پوستهای آکنه دار و چرب ” مرطوب کننده های فاقد چربی غیر جوش زا ” بهترین گزینه خواهند بود. این دسته از کرم ها همانطور که از نامش پیداست پایه ی کرمی دارد و رطوبت را به خوبی جذب کرده و از بروز آکنه(جوش) جلوگیری می کند.
در انتها بهتر است چند نمونه از مرطوب کننده های غیر جوش زا و فاقد چربی ایرانی و خارجی را جهت آشنایی به خوانندگان این مقاله معرفی کنیم .
ایرانی ها :
کرم مرطوب کننده فاقد چربی آردن
کرم مرطوب کننده آکنه لاین مای
کرم مرطوب کننده پوست چرب هیدرودرم
امولوسیون مرطوب کننده پوست آکنه ای بیودرما

خارجی ها :
کرم مرطوب کننده ” کلینانس هیدرا ” Avene
کرم مرطوب کننده آنتی ایجینگ مویسچرایزر با spf30 Murad
کرم مرطوب کننده سبیاکلییرمت پلاس SVR
فلویید امولسیون HYFAC