انواع لک صورت

انواع لک صورت
0

هر نوع ضایعه‌ پوستی که با افزایش رنگدانه همراه شود، لک نام دارد. برای مطالعه بیشتر در زمینه مکانیزم ایجاد لک می توانید مقاله “علت لک صورت چیست؟” را بخوانید. در این مقاله در ارتباط با “انواع لک صورت” توضیح خواهیم داد.

انواع لک صورت شامل موارد زیر می باشد.

۱) فرکل یا کک و مک

فرکل یا کک ومک، لکه های کم رنگ کوچولو به اندازه ۱ تا ۲میلی متر است که معمولا بصورت پراکنده درصورت و نواحی در معرض نور آفتاب مثل پشت دست ها ظاهر میشود. درابتدا تعداد آن کم است ولی به مرور زمان و درصورتیکه شخص مبتلا به پزشک مراجعه نکند تعداد آن بتدریج زیاد میشود. در بروز کک ومک عوامل ژنتیکی کاملا دخیل است ولی عوامل محیطی خصوصا نور آفتاب در بروز و تشدید آن کاملا اثر دارد. عوامل هورمونی هم در بروز کک ومک نقش دارد مثلا بعضی خانم هایی که باردار میشوند یا افرادی که به سن بلوغ میرسند افزایش تعداد کک ومک را کاملا حس میکنند. در مواردی هم استرس و تنش های عصبی باعث تشدید کک ومک در افراد مستعد میشود .

فرکل یا کک و مک
فرکل یا کک و مک

۲) لک حاملگی یا ملاسما

این لکه ها ابتدا بصورت لکه های قهوه ای کم رنگ ( بزرگتر از کک ومک ) ظاهر میشود و بتدریج اندازه آن بزرگتر و رنگ آن تیره تر میشود وگاها در موارد شدید مناطق وسیعی از صورت ( مثلا گونه ها یا بینی یا پیشانی ) را درگیر میکند. همانند کک ومک سه علت ژنتیک، هورمون و نور آفتاب در بروز و تشدید آن دخیل است ولی بر خلاف کک ومک در ملاسما نقش عوامل هورمونی بارزتر وآشکارتر است و به عنوان مثال دیده شده که فردی اصلا دچار این لک نبوده ولی بعد از ازدواج و استفاده از قرص های ضد بارداری یا هنگام بارداری مبتلا به این لکه ها میشود و بعد از آن اگر فرد مصرف قرص را ادامه دهد یا درمعرض نور آفتاب قرار بگیرد، شدت و وسعت این لکه ها بیشتر و بیشتر میشود .

لک حاملگی یا ملاسما
لک حاملگی یا ملاسما

۳) لک جای جوش

بعضی از افراد مبتلا به آکنه یا جوش دچار لکه های بعد از بهبود ی جوش میشوند بطوریکه فرد ابتدا دچار جوش های قرمز یا چرکی میشود و به مرور زمان وقتی جوش ها خشک میشود لک قهوه ای یا بعضا لک قرمز به جای میگذارد. خصوصا اگر فرد جوش خود را دستکاری کند احتمال لک قهوه ای یا لک تیره بعد از جوش زیاد میشود و در بسیاری از این افراد این حالت یعنی گذاشتن لک بعد از جوش یک زمینه یا استعداد ارثی هم دخیل است خصوصا در مورد لکه های قرمز بعد از جوش این علت یعنی زمینه ژنتیکی مهمتر است چرا که دیده شده افرادی بدون آنکه جوش را دستکاری کنند دچار اسکارها ولکه های قرمز ( وگاها لکه قهوه ای ) بعد از بهبودی جوش میشوند. در ضمن نوع جوش هم در گذاشتن لک اثر دارد مثلا جوش های عمیق و کیستی و چرکی احتمال بیشتری برای گذاشتن لک دارند. همچنین دوام و مدت جوش هم در ایجاد لک بعد از جوش موثر است مثلا کسی که جوش های صورت خود را درمان نمی کند ( عدم مراجعه به پزشک )، جوش ها به مدت طولانی باقی می مانند و احتمال لک زیاد میشود. خصوصا اگر شخص در معرض نور آفتاب قرار گیرد، این مورد بیشتر رخ میدهد.

لک جای جوش
لک جای جوش

۴) لک بعد از زخم یا التهاب پوستی

بعضی از بیماری های پوستی که بصورت التهاب های پوستی و لکه های قرمز یا قهوه ای خارش دار آغاز میشوند با مرور زمان بعد از فروکش کردن التهاب پوست، لکه های قهوه ای بر جای میگذارد و یا کسانیکه دچار یک زخم در پوست میشوند بعد از بهبودی التهاب یا زخم پوستی دچار لکه های قهوه ای تیره نامنظم میشوند .

لک بعد از زخم یا التهاب پوستی
لک بعد از زخم یا التهاب پوستی

۵) لک های روشن پوستی

لکه های پوستی همیشه تیره، قهوه ای یا مشکی نیستند و در بعضی از موارد شخص دچار لکه های روشن پوستی ( کم رنگ تر و روش تر از رنگ پوست خود ) میشود. این لکه ها میتواند کوچک در حد میلی متر تا بزرگ در حد سانتی متر باشد و در صورت و یا بدن ظاهر شود. چهار نوع معروف و شایع از این لکه های روشن و حتی سفید شامل موارد زیر است.

الف) آلبا یا اگزمای آفتابی

بصورت لکه های روش کمی خشک یا کمی پوسته دار است که در صورت کودکان یا نوجوانانی که پوست خشک دارند و درمعرض آفتاب قرار میگیرند بیشتر ظاهر میشوند. البته در صورت و گاها در تنه و اندام هم دیده میشود وگاها تشخیص آن مشکل است.

آلبا یا اگزمای آفتابی
آلبا یا اگزمای آفتابی

ب) تینا ورسیکالر یا قارچ های سطحی پوست

در بعضی مواقع بسیار شبیه آلبا یا اگزمای آفتابی میشود و البته بیشتر در تنه وگردن و اندام فوقانی وگاها مثل آلبا در صورت و در هر سنی ممکن است بروز کند. در اغلب موارد بصورت لکه های قهوه ای کم رنگ تا پرنگ و در اندازه های مختلف ظاهر میشود ولی در بعضی مواقع بصورت لکه های کم رنگ و حتی سفید شبیه آلبا ظاهر میشود. در بعضی افراد هم هر دو نوع ضایعه روشن وقهوه ای در نقاط مختلف تنه و گردن و حتی صورت دیده میشود.

تینا ورسیکالر یا قارچ های سطحی پوست
تینا ورسیکالر یا قارچ های سطحی پوست

ج) برص یا ویتیلیگو یا پیسی

ویتیلیگو یا پیسی از نظر بسیاری از مردم درمان بسیار سختی دارد و به مرور زمان هم ممکن است وسیع تر و گسترده تر شود چرا که زمینه وعلت ارثی و ژنتیکی دارد. در هر سنی امکان بروز آن وجود دارد و لکه های آن کاملا روشن تر از پوست و برنگ سفید ( گاها مثل کاغذ سفید ) است و در مواردی تشخیص آن از دو مورد فوق سخت است.

برص یا ویتیلیگو یا پیسی
برص یا ویتیلیگو یا پیسی

د) نووس ها یا لکه های مادرزادی پوست

همیشه لکه های مادرزدای تیره و قهوه ای نیستند گاها روشن تر از پوست و گاها کاملا شبیه برص یا پیسی میشوند و در طفولیت در تنه وگاها صورت بروز میکند ولی خوشبختانه مثل برص پیشرفت نمیکند.

نووس ها یا لکه های مادرزادی پوست
نووس ها یا لکه های مادرزادی پوست
  • منابع
  • www.drrazi.parsiblog.com