درمان لک صورت با روغن کرچک

درمان لک صورت با روغن کرچک
0
 • استفاده از روغن کرچک در درمان لک صورت در سال های اخیر با افزایش چشم گیری مواجه شده است. برخی از پزشکان طب سنتی استفاده از روغن کرچک برای لک صورت را بی فایده می دانند و توصیه می کنند به جای آن از روغن بادام استفاده شود و در مقابل برخی دیگر معتقدند که لک صورت با استفاده از روغن کرچک قابل درمان است.
 • کرچک نوعی دانه روغنی است که زا آن روغن زرد رنگی به نام روغن کرچک بدست می آید. این روغن استفاده های گوناگونی در طب سنتی دارد و به همین علت می توان آن را یک ماده همه کاره دانست. دانه های کرچک عموما در هند و آفریقا می روید اما از دیرباز به علت استفاده های فراوان از این ماده، در کل جهان وجود داشته و به کار می رفته است.
 • یکی از مهمترین کاربردهای روغن کرچک که به صورت تجربی نیز به اثبات رسیده است، کاهش رنگدانه های پوست و از بین بردن لک صورت است. البته طبیعی است روغن کرچک به تنهایی نمی تواند بر روی پوست های مختلف تاثیر بگذارد. یکی از دلایل اختلاف در بین نظر طبیبان طب سنتی در مورد اثر گذاری روغن کرچک بر پوست نیز همین موضوع است.

رفع رنگدانه ها؛ خاصیتی مهم از روغن کرچک

 • یکی از ملزومات برطرف شدن لک صورت، رفع رنگدانه ها از پوست است. با برطرف شدن رنگدانه های اضافه، می توان به محو شدن لک صورت نیز امید داشت. یکی از ویژگی های روغن کرچک نیز همین موضوع است. روغن کرچک با استفاده از خواص درونی خود می تواند رنگدانه های مزاحم را از روی پوست رفع کند. جالب است بدانید که رفع رنگدانه های توسط روغن کرچک با تحقیقات گسترده علمی بر روی این ماده به اثبات رسیده است.
 • برخی از محققان دلیل اصلی تاثیر این روغن بر روی رنگدانه ها و در نتیجه لک صورت را در میزان بالای اسیدهای چرب موجود در این روغن می دانند. روغن کرچک سرشار از اسیدهای چرب به ویژه امگا ۳ است. به نظر می رسد که وجود امگا ۳ در روغن کرچک از مهمترین دلایل تاثیرگذاری این ماده بر لک صورت باشد. اسیدهای چرب می توانند در بافت های پوست نفوذ کرده و بر میزان رنگدانه های پوست تاثیر بگذارند. همچنین امگا ۳ باعث هیدراته شدن پوست با افزایش رشد بافت های سالم می شود.

نحوه استفاده از روغن کرچک برای درمان لک صورت

 • یکی از ویژگی های روغن کرچک این است که به تنهایی نیز بر روی پوست اثر می گذارد. کافی است این روغن را به صورت روزانه بر روی پوست ماساژ دهید و به مدت ۱۰ الی ۲۰ دقیقه بعد از ماساژ دادن، آن را با آب گرم شستشو دهید.
 • اما برای بالا بردن خواص روغن کرچک برای پوست صورت، استفاده از برخی مواد بسیار موثر و کاربردی است. ترکیب روغن کرچک با این مواد می تواند به روند بهبود لک صورت تاثیر بگذارد. از بین ترکیب های مختلف، ترکیب زردچوبه با روغن کرچک و همچنین ترکیب آن با ویتامین E یا قرص ویتامین E فوق العاده تاثیرگذار به نظر می رسد.

لک صورت و ترکیب روغن کرچک با زردچوبه

 • زردچوبه یکی از مواد حیرت آور در طبیعت است که خواص فوق العاده ای دارد. ترمیم پوست در هنگام زخم شدن، یکی از مرسوم ترین کاربردهای مضوعی زردچوبه بوده است. اما ترکیب روغن کرچک با زردچوبه نیز معجونی برای از بین بردن لک صورت می سازد که فوق العاده تاثیرگذار است.
 • برای تهیه معجون زردچوبه و روغن کرچک کافی است این دو را به نسبت ۱ به ۲ مخلوط کنید. یعنی به ازای هر یک قاشق غذاخوری زردچوبه ۲ قاشق روغن کرچک! پس از تهیه معجون شما با یک خمیر یکدست مواجه هستید که آماده اثرگذاری بر رنگدانه ها و لک صورت است.
 • خمیر به دست آمده را به صورت یکنواخت بر روی پوست صورت پهن کنید و بگذارید یک ساعت بماند. بهتر است در حین استفاده از این معجون در حالت ریلکس و آرامش قرار داشته باشید و بدن حالت رخوت داشته باشد. پس از یک ساعت این خمیر را از روی صورت برداشته و صورت را با آب گرم بشویید.
 • استفاده از معجون روغن کرچک و زردچوبه را هر هفته ۲ الی ۳ بار به صورت مرهم و ماسک مورد استفاده قرار دهید.

ویتامین E و روغن کرچک

 • یکی دیگر از معجون هایی که با استفاده از روغن کرچک تهیه می شود، مخلوط قرص ویتامین E با روغن کرچک است. برای تهیه این مخلوط کافی است محتویات یک کپسول ویتامین E را با یک قاشق چایخوری روغن کرچک مخلوط کنید و بعد از یکدست شدن، به پوست صورت خود بمالید. پس از ماساژدادن به صورت دایره وار، آن را به مدت ۱۰ دقیقه بر روی پوست خود رها کنید و سپس با آب گرم شستشو دهید.

سخن پایانی

 • روغن کرچک یکی از کاربردی ترین مواد برای پایان دادن به لک صورت است. در صورتی که دوست دارید لک صورت خود را تحت تاثیر قرار دهید، از این ماده شگفت انگیز به روش های گفته شده استفاده کنید و به معجزه طبیعت ایمان بیاورید.