درمان لک صورت با لیزر

درمان لک صورت با لیزر
0

قبل از توضیح در زمینه درمان لک صورت با لیزر، می خواهیم در ارتباط با لک، انواع و دلایل ایجاد آن مطالبی را بیان کنیم.

لک صورت

لک ها ذخایر خال دار کوچک حاوی رنگدانه در اپیدرم (لایه فوقانی پوست) هستند که معمولاً در اثر آفتاب سوختگی و قرار گرفتن عادی در معرض نور خورشید بوجود می آیند .لک صورت را می توان لکه های صاف، گرد و تیره رنگی توصیف کرد که اندازه آنها از ۲ تا ۴ میلیمتر متغیر است.

لک صورت می تواند در اثر بارش رنگدانه در یک قسمت خاص (عدم انتشار یکنواخت ملانین در سطح پوست) بوجود آیند زیرا به طور معمول رنگ پوست اطراف آن قسمت روشن تر است. لک صورت یک جنبه وراثتی نیز دارد و در صورتی که در خانواده ای مشاهده شود احتمال ابتلا به آن در بقیه نیز وجود دارد.

لک صورت به پرتوهای UV  نور خورشید حساس است و در مدتی که فرد در معرض نور آفتاب قرار دارد و پس از آن نیز پررنگ تر می شوند ولی لک معمولاً عواقب پزشکی ندارد و باعث بروز هیچگونه اختلالی نمی شود. برای مطالعه بیشتر در زمینه مکانیزم ایجاد لک می توانید مقاله “علت لک صورت چیست؟” را بخوانید.

انواع لک صورت

لکه های پوستی شامل دو نوع زیر هستند.

 • Ephelides :

  شامل نقاط مسطح و قرمز یا قهوه ای روشن که معمولاً در فصل تابستان نمایان می شوند و در فصل زمستان دوباره محو می شوند. این نوع از لک صورت می تواند ارثی باشد.

Ephelides
Ephelides
 • Lentigines :

  این نوع از لک صورت شامل لکه های کوچک قهوه ای مایل به زرد یا سیاه است که از نوع Ephelides تیره تر است و در زمستان محو نمی شود. این نوع از لک صورت نیز یک وضعیت ژنتیکی است.

Lentigines
Lentigines

علل و دلایل ایجاد لک صورت

لک صورت و پوست به صورت ژنتیکی منتقل می شود. بنابراین در صورتی که یک یا هردو والدین لک داشته باشند فرزند هم آنرا خواهد داشت.  اختلالات نادری از جمله اگزرودرما پیگمنتوزوم حساسیت بسیار زیادی به پرتوهای فوق بنفش خورشید بوجود می آورند که منجر به بروز لک صورت و پوست می شود.

قرار گرفتن طولانی در معرض نور خورشید باعث بروز لک صورت می شود مخصوصاً در افرادی که پوست روشنی دارند. محتوای ملانین پوست در افرادی که پوست روشن دارند کمتر است و بنابراین قرار گرفتن در معرض نورخورشید باعث نمایان شدن این نقطه ها می شود.

اختلالات هورمونی نیز می تواند باعث بروز لک صورت و پوست شود. در این وضعیت استروژن می تواند باعث تحریک بیش از حد سلول های تولید رنگدانه شود و باعث شود هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب رنگ بیشتری تولید کنند.

درمان لک صورت با لیزر

یک روش بسیار خوب برای درمان لک صورت، لک های حاصل از کهولت سن و ضایعات رنگدانه ای پوست، درمان لک صورت با لیزر است.

از بین بردن و درمان لک صورت با لیزر روش بسیار خوبی برای حذف لکه های پوستی ناخواسته ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید است. لیزر برای از بین بردن لک صورت حدود ۴۵ دقیقه طول می کشد. در ابتدا از شما خواسته می شود صورتتان را حسابی بشویید. سپس از شما یک سری عکس اولیه (قبل از درمان) گرفته می شود. چشم هایتان را می بندند و صورت را با لایه خنکی از ژل می پوشانند. در هنگام درمان لک با لیزر از یک وسیله خنک کننده شبیه سشوار با باد خنک برای خنک نگه داشتن صورت استفاده می شود. سپس نور لیزر روی یک سری نقاط برای معالجه اعمال می شود. بعد از انجام لیزر لک پوست، یک کرم مخصوص بعد از معالجه و محافظ در برابر نور خورشید به پوست مالیده می شود و درمان لک با لیزر تمام می شود. برای مطالعه بیشتر در زمینه درمان لک صورت با لیزر می توانید مقاله ” راه های پیشگیری و درمان لکه های قهوه ای صورت چیست؟ ” را بخوانید.

در این ویدیو می توانید نحوه درمان لک صورت با لیزر را تماشا کنید.

 

در ادمه به پاسخ برخی از سوالات متداول در زمینه درمان لک صورت می پردازیم.

 • آیا نتیجه بلافاصله پس از لیزر لکه های صورت مشخص می شود؟

بلافاصله بعد از درمان لک صورت با لیزر و چند ساعت پس از آن می بینید که لکه های پوستی تیره تر می شوند. طی چند روز بعد از لیزر لکه های پوستی، در سطح پوست منتشر می شوند و به طور طبیعی همراه سلول های مرده پوست ریخته می شوند. البته در برخی افراد این لکه های پوستی کاملاً از بین نمی رود بلکه فقط روشن تر می شود و بیمار پس از اولین جلسه معالجه لیزر پوست صورت، متوجه بهبودی سریع می شود ولی بهبودی کامل به مرور که لک صورت روز به روز روشن تر می شود پدید می آید.

 

 • چند جلسه برای درمان لک صورت با لیزر نیاز است؟

برای دستیابی به نتیجه مطلوب بهتر است که ۴ الی ۵ مرتبه درمان لک صورت با لیزر انجام شود.

 

 • فاصله زمانی مراجعه برای از بین بردن ک های صورت با لیزر چقدر باید باشد؟

برای دستیابی به نتیجه مطلوب بهتر است که هر ۳ الی ۴ هفته یکبار برای درمان لک صورت با لیزر اقدام کنید. عملیات درمانی را حداقل یکبار در سال هر زمان که لک صورت و پوست مجدداً ظاهر شد انجام دهید.

 

 • نتیجه درمان لیزر برای لک صورت تا چه زمانی باقی می ماند؟

دوام و پایداری لیزر لک های صورت به نحوه مراقبت از پوست بستگی دارد. درمان لک های قهوه ای صورت با لیزر چیزی شبیه سفید کردن دندان است. وقتیکه شخصی دندان های خود را سفید می کند، رنگ آن سفید می شود اما با گذشت زمان اثر قهوه، سیگار، شراب و دیگر غذاها باعث زرد شدن مجدد دندان ها می شوند و مجدداً سفید کردن دندان ها لازم می شود. به همین صورت درمان لک صورت با لیزر باعث برطرف شدن لک حاصل از آفتاب می شود اما متاسفانه اکثر افراد به نحوی در معرض نور آفتاب قرار می گیرند که لک پوست مجدداً برمی گردد و دوباره نیاز به درمان لک صورت با لیزر پیدا می کنند.

 

 • آیا بعد از لیزر لک صورت دوباره می توان به سر کار رفت؟

بله، حتی می توان صورت را آرایش کرد و بلافاصله بعد از درمان لک صورت با لیزر به کار روزانه پرداخت.

 

 • از بین بردن لک صورت با لیزر در چه افرادی به خوبی جواب می دهد؟

در افرادی که پوست برنزه ندارند و لکه های پوستی آنها قابل دیدن است.

 

 • آیا درمان لک صورت با لیزر بر روی همه افراد جواب می دهد؟

بله، لیزر لک صورت برای درمان اگر به طور صحیح انجام شود، بر روی %۹۹ بیماران با موفقیت جواب می دهد.

 

 • آیا می توان لیزر صورت برای لک را با بقیه انواع درمان های لیزری ترکیب کرد؟

بله، می توان از بین بردن لک صورت با لیزر را به طور همزمان با درمان لیزری تنگ کردن حفره های صورت و بسیاری اعمال زیبایی دیگر با لیزر روی صورت انجام داد. روش های مختلف را می توان با یکدیگر ترکیب کرد و حتی نتیجه ی مطلوب تری را بدست آورد.

 

 • آیا می توان درمان لک های قهوه ای صورت با لیزر را بر روی بوتاکس و درمان هایی از این قبیل انجام داد؟

بله، حتی اگر بوتاکس، تزریق ژل و یا درمان های دیگر داشته باشید باز هم می توانید درمان لیزر لکه های قهوه ای پوست را انجام دهید. البته اگر قصد دارید که صورت خود را بوتاکس کنید توصیه می کنیم که اول لیزر لکه های صورت را انجام دهید و مدت زمان دو هفته صبر کنید و بوتاکس یا عملیات تزریق پوست را بعد از آن انجام دهید. سپس دو هفته تا شروع مرحله دوم  لیزر صورت برای لک هم مجددا صبر کنید.

 

منابع:

 • www.dralikhany.com