چگونه می‌توان با کمک لیزر لک‌های صورت را درمان کرد؟

چگونه می‌توان با کمک لیزر لک‌های صورت را درمان کرد؟
0

خوشبختانه با پیشرفت علم پزشکی روش‌هایی برای رفع عارضه لک صورت ایجاد شده است که یکی از آنها استفاده از لیزر است. لیزردرمانی بهترین روش‌ برای درمان لک صورت است و بیشتر افراد با چند جلسه درمان می‌توانند نتیجه خوبی بگیرند. برای مطالعه بیشتر می توانید مقاله “آیا لیزر به طور قطعی لک صورت را درمان می کند؟” را بخوانید.

در این ویدیو می توانید نحوه درمان لک صورت با لیزر را تماشا کنید.

 

لیزر در واقع تاباندن انرژی با طول موجی خاص است که به وسیله رنگدانه‌های روی پوست جذب می‌شود. میزان قدرت لیزر را می‌توان بسته به نیاز پوست بیمار تنظیم کرد.

تمام افراد در هر سن و با هر نوع پوستی که از سلامت نسبی برخوردار باشند، می‌توانند لک‌های صورت خود را با لیزر از بین ببرند البته به‌جز افراد با پوست تیره که بهتر است روش دیگری را برای این کار انتخاب کنند.

مزایای لیزر لک‌های صورت شامل موارد زیر می باشد.

  • از بین بردن هر نوع لک‌های خاکستری تا قهوه‌ای رنگ روی پوست
  • رفع کک و مک
  • پاک کردن تاتو
  • حذف انواع خال
  • نداشتن خطر، عوارض، درد و ناراحتی
  • تحریک پوست برای تولید کلاژن و بهبود رنگ آن
  • بالا بودن ایمنی و دقت

پیش از انجام این عمل حتماً با پزشک متخصص مشورت کنید تا از اثربخش بودن این عمل درباره لک‌های خود مطمئن شوید.

افرادی که قصد انجام این شیوه را دارند باید از قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید خودداری و مخصوصاً از برنزه کردن پرهیز کنند.

پس از انجام این عمل، ابتدا رنگ پوست تشدید می‌شود و مناطق تحت لیزر به طور خفیف متورم و گاهی دچار کبودی می‌شوند. این علائم یک هفته بعد از بین می‌روند. لیزر کمی احساس سوزش در فرد ایجاد می‌کند ولی برای این شیوه به بی‌حسی نیاز نیست. لکه‌های روی پوست ممکن است چند روز تا یک هفته پس از لیزر موجب ناراحتی بیمار شوند ولی این عمل هیچ عوارض خاصی ندارد و اگر هم عوارضی ایجاد شود، موقتی هستند و هیچ تأثیری در نتیجه عمل نخواهند داشت.

لیزردرمانی
لیزردرمانی

پس از لیزر، پوست تحت درمان را با آب ولرم و صابون بشویید و آن را آرام خشک کنید. سپس کرم مرطوب‌کننده روی پوست خود بمالید. استفاده از کرم ضدآفتاب، قرار نگرفتن در معرض نور خورشید تا حد امکان و خودداری از ورزش از کارهایی هستند که باید پس از لیزر مدنظر داشته باشید.

بلافاصله پس از لیزر فرد مجاز است از لوازم آرایشی استفاده کند. افرادی که پوست صورت خود را تحت لیزر قرار داده‌اند می‌توانند بعد از چند روز به سر کار برگردند، ولی افرادی که بدن خود را درمان کرده‌اند نیازی به این کار ندارند. البته مدت زمان درمان به ناحیه مورد نظر بستگی دارد. به عنوان مثال برای لک‌های کوچک فقط چند ثانیه و برای لک‌های کل صورت شاید به ۳۰ دقیقه زمان نیاز باشد. ممکن است تعداد جلسه‌ها برای یک لک کوچک به ۳ جلسه و برای افرادی که تمام صورت را درمان می‌کنند به ۶ جلسه برسد.

برای برطرف کردن قرمزی و التهاب پوستی احتمالی پس از لیزر می‌توان از کمپرس آب سرد استفاده کرد. به دلیل اینکه پوست سوخته آب از دست می‌دهد، با نوشیدن آب می‌توانید به پوست خود آبرسانی کرده و آن را هیدراته نگه دارید. با مالیدن لایه‌ای از کرم‌های مخصوص درمان لیزر می‌توان به تسکین پوست که در اثر لیزر تحریک شده و کاهش تورم و قرمزی آن کمک کرد.

  • منابع
  • www.clinictandis.com